Dandini Uykucularımız

Poyraz TEKİN, İzmir - 4 Aylık

Poyraz TEKİN, İzmir - 4 Aylık

Çok rahat geçirdiğim hamileliğim sonrasında oğlumla eve geldiğimiz gün, belki de hayatımdaki en zor günlerden biriydi. Meğer uykusuz geçecek günlerimizin sadece başlangıcıymış o gün. Gaz sancıları sebebiyle, fonda beyaz gürültüyle elde ya da ayakta sallanan bir bebekle; değil günler, saatler bile geçmiyordu. 4. ayda yaşadığımız uyku gerilemesi ise birçok uyutma yöntemini denemek zorunda bıraktı bizi ve oğlum ya emerek ya da battaniyede sallanarak uyumaya başladı. Her gece, saat başı ağlayarak uyanan, gündüz uykuları neredeyse hiç olmayan bir bebek olmuştu. Bu dönemde, sürekli olarak araştırdığım uyku eğitimi konusunu uygulamaya koymak için resmen 4. ayın bitmesini iple çekiyordum.

Gerçekten de 4. ayı doldurduğumuz gün başladık eğitimi vermeye. Sedef Hanım ve Selen Hanım'ın anlık destekleriyle en zorlu olan ilk 2 haftayı atlattığımızda gece uykuları düzene girmişti bile. Gündüz uykularına alışmak ve oturtmak gerçekten süre istese de, en önemli tavsiyem; bebeğinizi iyi gözlemlemek ve ihtiyacını anlamak olacaktır. Uyandığı gecelerde bile kendi kendine geri uyuyabilen bir bebeğimiz var artık.

Acaba bugün uyur mu, acaba kaç saat ağlar diye düşünerek geçirdiğim o zorlu günleri inanın unuttum bile. Eğer uyku probleminiz varsa, bunun tüm ailenizi olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz. Siz çözmek istemediğiniz sürece, bu yorgun ve mutsuz günlere dönüşmeye devam edecek. Çözmek isteyenler içinse başlangıç bugün!

Deniz ERSÖZLÜ TEKİN