Nil KARAMÜRSEL, İzmir – 5 Aylık

Nil KARAMÜRSEL, İzmir – 5 Aylık

image1
Sizde Uykuculara Katılın

Nil KARAMÜRSEL, İzmir – 5 Aylık

Nil, 36 haftalık dünyaya geldi. İlk günlerde yatağına bıraktığımızda kendi kendine uyuyordu; fakat 1. ayın sonunda gaz sancıları ile tanıştık ve Nil’i kucağa bir aldık, bir daha da bırakamadık. Çocuğun gazı var diyerek oda oda gezdirip hem gazını çıkaralım, hem uyutalım derdine düştük. İlk günler çok zor olmuyordu. Aspiratör sesi ile sakinleşip kucakta hemen uyuyordu. Uyuyunca da yatağına yatırıyorduk. Bize de kolay oluyordu. Ama gün geçtikçe kucakta gezdirmelerin süresi arttı (40 dakika gezdirdiğimizi biliyorum). Yorulup eşime veriyordum. O yorulunca anneme derken; böyle böyle 1-2 saat uyutma çabasına giriyorduk. Çünkü uyusa da, yatağına yatırdığımız anda ağlamaya başlıyordu. Sürekli kucak ister hale geldi. Gece en ufak bir seste, en ufak bir harekette uyanıyor ve kendi kendine uykuya dalamadığı için kucağa alıp gezdirmek zorunda kalıyorduk. Gece uyanmalar 10-15’i bulduğunda resmen uyku eğitimi için gün saymaya başlamıştık. Evde bir de abisi var (6 yaşında) ve biz onun her gece Nil’in ağlamasından uyanmasını istemiyorduk. Çünkü okula gidiyor ve erken uyanıyordu. Anne-baba çalıştığımız için bizim de dinlenmek için gece deliksiz uykuya ihtiyacımız vardı. Her şeyden önemlisi de, Nil’in sağlıklı büyümesi için sağlıklı ve kaliteli uykuya ihtiyacı vardı. Bu nedenle kesintisiz uyumak hepimiz için çok önemliydi. Uyku eğitimi vermek için çok kararlıydım. Bir sürü yazı okudum eğitim ile ilgili. İnternette gezinirken de Dandini Uykuyu görüyor ve takip ediyordum. 

Sonunda Nil 4 ayını doldurdu ve Dandini Uyku ile iletişime geçtik. Kafamıza takılan bütün soruları cevapladılar ve eğitime başlayacağımız güne karar verdik. Her ne kadar kendinizden emin de olsanız, tek başınıza olmuyor bazen ve mutlaka desteğe ihtiyaç duyuyorsunuz. Oğlumuza uyku eğitimini, o 8 aylıkken vermemize rağmen, Nil küçük olduğu için tek başımıza bunu yapamayız dedik. İşte tam da bu noktada zaten onlar ( Selen ve Sedef Hanım) devreye girdi. Bize detaylı bir plan gönderdiler ve bütün hazırlıkları yaparken yönlendirdiler. Saatler, rutinler, uyanıklık süreleri derken başladık. 

İlk gün çok zor geçti tabii ki. 10 dakika ağlıyor ve sonra uykuya dalıyordu Nil. Ama o 10 dakika bana 10 saat gibi geliyordu. 2. ve 3. gün her şey çok hızlı düzene girdi gibi oldu. Sonra yine protesto ağlamaları başladı. Vazgeçsek mi acaba? Neden böyle oluyor? Başaramayacak mıyız? Bu 14 gün geçmeyecek mi? Bu sorulara her seferinde kendinden emin ve kararlı tutumları ile sakince cevap verdiler ve motivasyonumuzu hep yüksek tuttular. İhtiyacımız olan her an yanımızdaydılar. Neler olabileceği ile ilgili hep bilgilendirdiler. Biz de kendimizi bıraktık emin ellere. Onlar söyledi, biz uyguladık. Sabırla, ne derlerse dinledik ve yaptık. Sorularımızı sorduk. Ve 14 günün sonunda Nil mezun oldu. Önce deliksiz gece uykuları, sonra da uzun yaptığı gündüz uykuları düzene girdi. Tabii ki beslenmenin de uykuyla çok ilgisi vardı ve inanılmaz şekilde beslenme de düzene girdi. 

Eğitimden önce ben sürekli: Acaba aç mı? Acaba uykusu mu var? Acaba yoruldu mu? Ay, geç mi yatırdık? Erken mi oldu? sorularında boğulup boğulup Nil ağladıkça emzirir hale gelmiştim. Hatta bir ara memeyi bile reddetmeye başlamıştı Nil. Meğer gerçekten bir yerlerde yanlış yapıyormuşuz. Bunu, Dandini Uykuyla tanışınca anladık. Hayatımızda sadece Nil’in uykuları değil, her şey düzene girdi. Eğitim bitti. Biz kaç tane şehir değiştirdik, otel değiştirdik, mekan değiştirdik, yolculuk yaptık, tatil yaptık; Nil mışıl mışıl uyumaya devam etti. Her zamanki gibi yatakta ve kendi kendine:) Otellerde bile odada uyutup telsizi alıp çıktık. Bütün gece oturduk arkadaşlarımızla sohbet ettik. Çok güzeldi :)

Bizim en tedirgin olduğumuz konulardan biri de güvenli bağlanma idi. Acaba uyku eğitimi bağı sarsar mı diye düşünüyorduk. Ama ilgisi yok. Önemli olan bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamanız. Uyku da onun en önemli ihtiyaçlarından. Bunu zaten uykusunu alan bebeğiniz uyandığında, gözlerindeki mutluluktan anlayacaksınız:) Nil uykusunu aldığı için sabahları mutlu uyandı. Onunla geçirdiğimiz zamanların kalitesi de arttı. Sürekli gülen bir bebek haline geldi:) Bunlarla birlikte; evden kaçta çıkacağız, ne zaman yolda olacağız, hangi uykuyu nerede yapacağız, her şeyi saatle söyleyebilir, planlayabilir ve uygulayabilir hale geldik. Yolda, pusette, evde, gezmede, her yerde sorunsuz uyudu benim minik kızım. Eşim bile ilk başta tedirgin olmasına rağmen, iyi ki tanıştık Dandini Ailesi ile, onlar sayesinde mutlu bir aile olmaya devam ediyoruz diyor her seferinde:) Bir anne olarak bunun mutluluğunu, rahatlığını anlatamam gerçekten. Mutlaka yaşamanız lazım.

Tek başıma yapamam mı diyorsunuz, o zaman Dandini Uykuya bir danışın. Emin olun, onlarla başaracaksınız. Tek yapmanız gereken kendinizi onların emin ellerine bırakmak. Gerisi geliyor zaten.

Biz her akşam onları konuşuyoruz. İyi ki diyoruz:) Uzaktan uzağa, içten teşekkürler gönderiyoruz. Herkese tavsiye ediyoruz. 2 çocuğumuz var, ama akşamları Nil erkenden uyuduğu için biz sanki 3 kişiymişiz gibi oluyoruz. Böylelikle 6 yaşındaki oğlumuza da kaliteli zaman ayırıyoruz. Etraftan “Ya erkenden uyutuyorsunuz bu çocuğu. Erken uyanır. Çok uyuyor. Biraz yorun bu çocuğu, daha iyi uyur” diyenler oluyor, ama kapatın onlara kulaklarınızı. Bir kere bu rahatlığa kavuşunca hiçbir şeyi duymaz hale geliyorsunuz 🙂 

Her Dandini annesi gibi tek korkumuz nazarJ Ballandıra ballandıra anlatamıyoruz, ama yaşıyoruz işte. Oh mis J

Herkese bizim gibi bol uykulu, mutlu, huzurlu, sağlıklı günler diliyoruz.

Çok çok teşekkürler Dandini Uyku. İyi ki varsınız! Hep böyle güzel gider umarım her şey. Seviyoruz sizi. Sevgiyle kucaklıyoruz.

Hatice KARAMÜRSEL

 

Diğer Dandini Uykucularımız

Bebeğiniz uyumuyorsa çözüm Dandini Uyku Danışmanlığı’nda.

Danışmanlık Paketlerimiz

Siz & bebeğiniz için yeterli ve kaliteli uyku ihtiyaçtır.

Bu program, Dandini Programına ilave olarak eğitime başladığımız ilk günün ilk uyku seansında, GÖRÜNTÜLÜ olarak…

0 – 5 yaş aralığında olup kendi kendine uyumayı bilmeyen, sık uyanan ve tekrar uykuya dönmek için emzirilme, pışpışlanma…

İletişime Geç
İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?