Nefes Nil DURMUŞ, Denizli – 4 Aylık

Nefes Nil DURMUŞ, Denizli – 4 Aylık

nefes-foto
Sizde Uykuculara Katılın

Nefes Nil DURMUŞ, Denizli – 4 Aylık

Aslında bizim hikayemiz de uykusuzluk sorunu yaşamış bir çok aileden farklı değil. Kızımız doğduğundan beri, yeter ki uyusun diye sallayarak, emzirerek, kucakta pış pışla, pusette gezdirerek uyutma gibi birçok şey yaptık. Kaç gece sırf uyusun, uyanmasın diye anne-yavru koala gibi kucağımda uyuyarak yatmışlığımız vardır. Ama tabii ki bunların hepsi bir süre sonra işe yaramaz oldu. Sonucu ise yorgunluk, stres, tahammülsüzlük…

Mesleğimden dolayı tuttuğum nöbetlerde uykusuzluğa alışkın olsam da, bu uykusuzluk bambaşka bir şeydi ve sonu yok gibi görünüyordu. Nefes 3 aylık olduğunda en fazla 30-45 dk süren gündüz uykuları, 1-2 saatte bir gece uyanmaları başlamıştı ve aslında bir süredir haberdar olduğumuz, ama itiraf etmeliyim ki “gerçekten aslı var mı ki bu işin” diye düşündüğümüz uyku eğitimi konusunda ayrıntılı bilgi almaya karar verdik.

Eğitim için 4. ayını doldurmasını beklememiz gerekiyordu. Bir gece tam 10 kez uyanınca, ne yalan söyleyeyim, 4. ayının dolması için resmen duvarlara çentik atarak gün saymadığım kalmıştı. Karar vermiştim. Kesinlikle eğitimi deneyecektim. Bu arada internet sitelerinde eğitim almış olan ailelerin yazdıklarını okuyordum. Bir anne “Şimdiki aklım olsa 1 gün bile gecikmezdim” diye yazmıştı. Ben de tam olarak öyle yaptım. Eğitim alacağımız günümüzü doldurunca hemen Dandini Uyku ile iletişime geçtim. İlk söylenen, uyku eğitiminin sabır ve kararlılık isteyen zorlu bir süreç olduğuydu. Düzen, disiplin önemliydi. Evet; gerçekten de öyle. Sabır ve kararlılık önemli. Bir sürü yanlış alışkanlığa alıştırdığımız bebeğimizi, onlardan vazgeçirme süreci tabii ki çok kolay olmadı. Planda belirtilen düzene uymak, sabırlı ve kararlı olmak sürecin püf noktasıydı. Ama tünelin sonu emin olun ışıklı.

Uyku eğitimi bebeğin ağlatıldığı bir şeymiş gibi lanse ediliyor. Ağlıyor mu? Evet; ağlıyor, mızmızlanıyor ama zamanında kızımı uyutmak için verdiğim aşırı yorucu çabalar sırasında ağladığından daha fazla değil bence. Biz yetişkinler bile, alışık olduğumuz düzende uyumaktan uzaklaşınca zor uykuya dalıp şikayet ediyoruz. Bebekler de konuşup derdini anlatamadıkları için, onların da başlangıçtaki şikayet etme biçimleri ağlamak, mızıldanmak oluyor illa ki. Üstelik zamanla azalıyor ve uyansa da tekrar kendi kendine dalabilmeyi başarıyor.

O kesintisiz uyuduğu ilk uykusunu görünce yaşadığınız mutluluk ve hafifleme hissi ayrı bir konu tabii ki. Nefes’in ilk kesintisiz uyuduğu gecesinde sadece gece öğünü vermek için kalkmıştım ve sabah ilk defa Nefes’in ağlamasıyla değil alarm sesiyle uyanmıştım. Uyandığımdaki ilk düşüncem telsizin şarjının bittiği, Nefes’in ağladığı ve benim bunu duyamadığımdı. Ama hayır; kızım kesintisiz uyumuştu.

Şimdi mezun olduk. Açıkçası bu düzen bozulur mu diye endişelerim tabii ki var. Ama artık tecrübeli yol göstericilerimiz Sedef Hanım ve Selen Hanım sayesinde, bu düzen çeşitli nedenlerden dolayı sekteye uğrasa da nasıl soğukkanlı kalıp müdahale edeceğimi, bir sorunum olursa telefonun ucunda yardıma yetişecek iki tane uyku meleğimiz olduğunu biliyorum.

Aslında bu kadar uzun lafın özeti şu ki; hala uyumadığımızı düşünenler varsa bu bizi üzer. Teşekkürler Dandini Uyku Ailesi. Biz de artık bu ailenin bir üyesi olmaktan çok memnunuz. 

BURÇİN DURMUŞ

 

Diğer Dandini Uykucularımız

Bebeğiniz uyumuyorsa çözüm Dandini Uyku Danışmanlığı’nda.

Danışmanlık Paketlerimiz

Siz & bebeğiniz için yeterli ve kaliteli uyku ihtiyaçtır.

Bu program, Dandini Programına ilave olarak eğitime başladığımız ilk günün ilk uyku seansında, GÖRÜNTÜLÜ olarak…

0 – 5 yaş aralığında olup kendi kendine uyumayı bilmeyen, sık uyanan ve tekrar uykuya dönmek için emzirilme, pışpışlanma…

İletişime Geç
İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?