Merih Ozan KAYA, İzmir – 11 Aylık

Merih Ozan KAYA, İzmir – 11 Aylık

ozan-kaya
Sizde Uykuculara Katılın

Merih Ozan KAYA, İzmir – 11 Aylık

Oğlum Ozan’ın doğumundan itibaren düzenli bir uykusu olmadı. Bebek o daha, iki saate bir acıkıyor, gece gündüz ayrımı da yok, 3 aylık olsun düzene girer dedi herkes. Yok, girmedi. Gazı oluyordur, biraz zaman geçsin düzelir dediler. Yok, düzelmedi. Ek gıdaya başlayınca seni daha az emecek, düzelecek diyordu herkes. Yok, düzelmedi. Aksine Ozan artık sadece memede uyuyordu. Gece uyandığında da (ki 5 kez uyandığı oluyordu) asla emmeden uyumuyordu. Artık uykusuzluktan bayılmak üzereydim. Uyku eğitimi hakkında bir şeyler duyuyor ve okuyordum fakat hep tereddütlerim vardı. Öncelikle sanırım tipik bir Türk annesi gibi düşündüğümden  bebeğimi ağlatmanın ruhunda tamir edilemez yaralar açacağı gibi düşüncelere gark oldum. İkincisi Ozan çok inatçı bir bebekti, onun alıştığı düzeni nasıl bozardım? Son olarak da bu konuyu kiminle konuşsam “amaan sen de, bizim zamanımızda uyku eğitimi mi varmış, memeden kesince nasıl olsa düzene girecek uykusu” gibi tepkiler alıyordum. Sütüm yettiğince 2 yaşına kadar emzirmeyi düşünen bir anne olarak içinde bulunduğum durum iyice kaotik bir hal almaya başladı. Tek isteğim kesintisiz bir gece uykusuydu çünkü uyuyamadıkça sinirli ve gergin bir anne olmaya başlamıştım.

Ve bir gün bir arkadaşım vesilesiyle tanıştığım Selen Hanım sayesinde hayatım değişti diyebilirim. Kendisine yaşadıklarımı anlatınca bu durumun çok normal olduğunu, Ozan’ın destekle uyumaya alıştığı için böyle davrandığını, çaresiz olmadığımı, bebeklerin kendi kendilerine uyumayı öğrenmelerinin mümkün olduğunu, eğer yeterince kararlı olursam bunu ona öğretebileceğimi büyük bir sabırla tek tek anlattı. Tereddütlerimi dile getirince, bebeğime kötü bir şey yapmayacağımı, bilakis onun uyku kalitesi ve sağlıklı gelişimi için düzenli uyumasının gerekli olduğunu, ilk başlarda alışkın olduğu düzen bozulacağı için buna isyan edip bağırıp ağlayacağını ve bunların çok normal tepkiler olduğunu söyledi.

Kararımı verdim ve Ozan 11 aylıkken uyku eğitimine başladık. İlk birkaç gece çok zordu gerçekten ancak iki hafta bile olmadan gerçekten Selen Hanım’ın söylediği her şey harfiyen gerçekleşti ve bebeğim kendi kendine uykuya dalmayı öğrendi. İlk zamanlar uyanıp mızmızlandığı oluyordu ancak birkaç gece içinde uyansa da tekrar uykuya dalabiliyordu artık. Mucize gibiydi gerçekten, oğlum gece kesintisiz uyuyordu hem de 11 saat.

İşe başlamak durumunda olan  ve çocuğunu kreşe veren bir anne olarak da keşke bu işe daha önceden kalkışsaymışım dedim. Çünkü oğlum kreşte de hiç sorun çıkarmadan kendi kendine uyuyor.

Eğer tereddütleriniz varsa hiç endişelenmeyin. Gerçekten hem bebeğiniz, hem de kendi uyku kaliteniz için çok gerekli bir şey yapıyor olacaksınız. Bu süre zarfında da benden sonsuz anlayış, sabır ve desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Selen Hanım’a sonsuz teşekkürlerimi buradan da iletiyorum. İyi ki sizi tanımışız!

BURCU KAYA

Diğer Dandini Uykucularımız

Bebeğiniz uyumuyorsa çözüm Dandini Uyku Danışmanlığı’nda.

Danışmanlık Paketlerimiz

Siz & bebeğiniz için yeterli ve kaliteli uyku ihtiyaçtır.

Bu program, Dandini Programına ilave olarak eğitime başladığımız ilk günün ilk uyku seansında, GÖRÜNTÜLÜ olarak…

0 – 5 yaş aralığında olup kendi kendine uyumayı bilmeyen, sık uyanan ve tekrar uykuya dönmek için emzirilme, pışpışlanma…

İletişime Geç
İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?