Merak Ettikleriniz

Bebeğimin ne kadar uykuya ihtiyacı var?

Bebeklerin çooook uykuya ihtiyacı var. Tabii ki yeni bebek sahibi ebeveynlerin de 🙂 Yaşa göre uyku düzeni için tıklayınız.

Bebeğim yorgun olduğunda uykuya daha kolay mı dalar?

Birçok anne-baba çocuklarını yanlış saatlerde yatağa koyuyor. Unutmayalım ki, aşırı yorgun bebeklerin/çocukların uykuya geçmesi çok daha zordur.

Bebeğimin desteksiz uyuması neden önemlidir?

Bebeklerin uyandıkları zaman, herhangi bir dış etkene ihtiyaç duymadan, kendi kendine uyuyabilmesine “desteksiz uyuma” diyoruz. Bebeklerde sağlıklı ve kaliteli uyku, bedensel ve zihinsel gelişim için çok önemlidir. Sağlıklı ve kaliteli uykuyu da; bebeğinize desteksiz uyuma becerisi kazandırarak sağlayabilirsiniz. Yapılan araştırmalar; desteksiz uyuyabilen bebeklerin, diğer bebeklere oranla günlük 45-60 dakika daha fazla uyuduğunu göstermiştir. Bebeğinize erken aylarda, kendini kendine uyuyabilme becerisi kazandırarak, onun ileride daha özgüvenli bir birey olmasının temel taşlarını da atmış olursunuz.

Bebeğime sağlıklı uyku alışkanlıkları kazandırabilir miyim?

Tabii ki kazandırabilirsiniz, hem de doğar doğmaz. Günümüzde anne-babalar artık daha bilinçli ve bebeklerini sağlıklı bir şekilde büyütmenin yollarını arıyor. Bebeğinizin ihtiyacı olan uykuyu alması için; onu doğru zamanda, doğru ortamda, ayına uygun uyanıklık sürelerini de dikkate alarak, uyutmalısınız. Anne ve baba olarak, bebeğinizle kurduğunuz ilişkide tutarlı, sabırlı ve kararlı olduğunuz sürece, bebeğinizin uyku ve beslenme sorunu olmayacak ve bebeğiniz sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

Bebeklerde uyku eğitimi üzerine kitap okuyarak kendim bebeğime uyku eğitimi veremez miyim?

Bebeğinize ve size uyan doğru kitabı seçer ve tutarlı-kararlı bir duruş sergilerseniz tabii ki mümkün! Ancak; bebek ve uyku üzerine yazılmış kitapların çoğu genel bilgiler içerir, üstelik ihtiyacınız olan uykuyu alamadığınız bir dönemde, bu kitapları okumak sizin için zorlayıcı olabilir. Dandini Uyku olarak biz; size ihtiyacınız olan bilgiyi vermekle kalmaz, sizin ve bebeğiniz için özel olarak hazırlanmış olan uyku eğitim programı ile danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunarak, size daha mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir aile ortamı sağlarız

Uyku eğitimine başlamak için en uygun yaş kaçtır?

Uyku eğitimi için belirli bir yaştan söz etmek doğru değildir; ancak bebeklerde, alışkanlıkların büyüdükçe kemikleştiği düşünülecek olursa, uyku sorunu yaşayan ailelerin, bu sorunları erken dönemde çözmesi faydalı olacaktır. Birçok bebeğin 4. aya girdiğinde uykuları düzene girmeye başlar; bu dönemde bebekler, gündüzleri daha uzun uyuyup, gece uykularını da sağlamlaştırır. Anne ve babalar, sağlıklı uyku alışkanlıklarını, bebeklerinin doğumundan önce bile oluşturmaya başlayabilir. Dandini Uyku Danışmanlığı, 0-5 yaş arası bebek ve çocuklarla çalışmaktadır.

Bebeğimin yeni uyku düzenini oluşturmak ne kadar sürer?

Birçok bebek, yeni uyku düzenine bir ila iki hafta içinde uyum sağlamaktadır.

Dandini Uyku Danışmanlığı’nın uyguladığı veya tercih ettiği belli bir uyku eğitimi metodu var mı?

Dandini Uyku; birçok farklı uyku eğitim metodu konusunda eğitim almıştır. Uyku eğitim planlarımızı, ailelerin yaşam tarzına göre ve bebeğin duygusal durumunu ön planda tutarak hazırlamaktayız. Aynı zamanda; Amerika’da bulunan International Maternity and Parenting Institute aracılığıyla, farklı metot ve ekoller hakkındaki bilgilerimizi periyodik olarak güncellemekteyiz.

Bebeği ağlatmak zararlı mıdır?

Bebeklerin tek bir dili vardır; ağlamak. Bebekler, acıktıklarını, üşüdüklerini, uykularının geldiğini ya da canlarının sıkıldığını ağlayarak ifade ederler. Bebeğinizin mevcut uyku alışkanlıklarını değiştirdiğinizde de bu durumu protesto etmesi muhtemeldir. Amacımız; bebeğinize sağlıklı uyku alışkanlıkları kazandırmak ve onun iyi dinlenmesini, ihtiyacı olan uykuyu almasını sağlamaktır. Sizler anne-baba olarak, bu konuda kararlı ve sabırlı olursanız bu sonuca ulaşmak mümkündür. Yeni bir düzen oturtmanız elbette kolay olmayacaktır; ancak sağladığı faydalar için inanın buna değer! Belirtmek gerekir ki; şu ana kadar bebeklerde ağlamanın, duygusal ya da fiziksel bir zarar verdiğine dair geçerli bir araştırma da yoktur. Birçok araştırma, gelişmemiş toplumlarda ihmal edilmiş çocuklar üzerinde yapılmış çalışmaların sonucunu göstermektedir. Dandini Uyku; geçerli bilimsel araştırmaları, deneyimleri, çocuk hastalıkları uzmanları ve pedagogların tavsiyelerini temel alarak çalışmaktadır.

Sizinle aynı şehir veya ülkede değilim. Hala sizinle çalışabilir miyim?

Evet! Dandini Uyku, tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya hizmet vermektedir. Telefon, e-posta, skype/facetime üzerinden danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra talep halinde İzmir İli içerisinde ev ziyareti de yapmaktayız.

Bebeğiniz uyumuyorsa çözüm Dandini Uyku Danışmanlığı’nda.

İletişime Geç
İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?