Doğa KARAKAŞ, İstanbul – 16 Aylık

Doğa KARAKAŞ, İstanbul – 16 Aylık

img-5353
Sizde Uykuculara Katılın

Doğa KARAKAŞ, İstanbul – 16 Aylık

Merhabalar uykusuz anneler ve nadiren de olsa uykusuz babalar :)

Her ebeveyn gibi, biz de kızımız Doğa doğduğunda ilk 14 gün doyasıya uyuduk. ”Oh ya ne var böyle anne baba olmakta, koyuyorsun uyuyor” dedik, meğerse 15. gün başlıyormuş olay.

Asla sallamak, kucakta uyutmak yok dedik. Ta ki Doğa, akşam 8 ve gece 1 arası kesintisiz 5 saat ağladığında kolik olduğunu öğrenene kadar… Her yolu denedik. En son salladığımızda uyumaya başladı. Bu durum da 4. aya kadar sürdü. Ondan sonrasında sallanmak da istemedi. Kendiliğinden memede uyumaya başladı. “Oh, iyi. En azından ikinci kişiye ihtiyacım yok, kendim halledebilirim” diye sevindim. Önceleri gece 1-2 kere uyanmaya, 7. aydan sonra 4-5-6-7 derken, 14. aya geldiğimizde tam 14 kez uyanmaya başladı. Her defasında memeyle geri daldı. Artık uyanmaları, özellikle sabaha karşı 10’ar dakikada bire düşmüştü ve ben bu arada nur topu gibi bel ve boyun fıtığı sahibi olmuştum. Gece yatağından alıp emzirip tekrar yatağına bırakmalarım, sabaha karşı kendi yanıma almaya dönüştü. Gece sürekli uyanıp kalitesiz uyuduğu için, sabah uyandıktan 3 saat sonra uyumak istiyordu. Büyüdüğü için dışarıda emzirirken dikkati çabuk dağılıyor, uyuyamıyordu. 4. ayda 5-10 dakikada uyuyan kızımı geceleri 1 saatte uyutabilir hale gelmiştim.

Şu ana kadar hikayelerimiz çok benzer değil mi? Büyüyünce uyurlar, memeden kesince düzelir söylemlerinin hiçbir doğruluğu olmadığını 16. aydan sizlere arz ederim. Unutmayalım ki bebeklerimiz uyuyabilme becerisi ile dünyaya geliyorlar. Fakat biz “o daha bebek yapamaz, ağlıyor, hemen susturalım” diye diye onların yanlış alışkanlıklarla uykuyu eşleştirmelerine neden oluyoruz. Ve biz ebeveynleri olarak harekete geçip düzeltmezsek, ilerledikçe daha da işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Ve genellikle bu noktada artık bunu yapmalıyız diyoruz.

Hepimiz gibi uyku eğitimiyle ilgili kitaplar okuyup araştırmalar yaptım. Fakat ne kadar beklemem, ne zaman müdahale etmem gerektiği konusunda emin olamıyor ve yanlış bir şey yapmak istemiyordum. O yüzden profesyonel bir desteğe kesinlikle ihtiyacım vardı. Birkaç danışman araştırdım. Fakat benim için en önemli kriter kendinden emin ve profesyonel bir sesti. Bu noktada Dandini Uyku ile kesişti yollarımız. “Önemli olan kararlılık ve tutarlılık; bunu sağlarsanız tünelin sonunun ışık olduğundan emin olabilirsiniz” dediler. Kararlıydım; çünkü Doğa’yı bu hale biz getirmiştik ve daha fazla onun kalitesiz uyumasına, gün içinde gergin, mızmız olmasına sebep olamazdım.

Doğa’nın uyku saatleri, alışkanlıkları, kişiliği, hepsini içeren form gönderdim. Odasının düzenlenmesiyle ilgili detayları Dandini Ailesinin yönlendirmesiyle oluşturduk. İlk gündüz uykusuyla başladık. Tabii ki ağlayacaktı. Çok normal; çünkü memeden başka türlü uyumayı bilmiyordu. İlk gündüz ağladı, yataktan çıkmaya çalıştı ama sonra uyudu. İlk gece uykusunda çok daha az ağladı. Ve şimdi hazır olun! Uyku eğitiminden önceki gece tam 14 kere uyanmış olan kızım, uyku eğitiminin ilk gecesinde sadece 3 kere uyandı. Dalması için ona fırsat verdik ve inanılmaz şekilde uyudu, müdahale etmedik.  Kendi kendine sakin kalmayı başarabilmesi ne güzeldi. Bu yetişkinlerde de aradığımız bir özellik değil miydi? Uyku arkadaşını asla yatağında istemeyen kızım, 2. gün uyku arkadaşına sarılıp uyuyordu. Uyandığında kendi kendine konuşuyordu ve bizim onu almamızı bekliyor, uyku arkadaşıyla vedalaşıyordu.

Bugün uyku eğitimini tamamladık ve rutinlerimizi tamamladığımızda bana el sallayıp yatağına gitti. Ağlamadan kendince konuşa konuşa uyudu. Bu inanılmaz bir şey. Bu, ona yaptığım en güzel yatırımlardan biri. Başarı hikayelerini okurken abarttığımızı düşünebilirsiniz, ama inanın bunlar gerçek. Önce bebeğinize ve kendinize inanın, sonra Selen ve Sedef Hanım’lara…

Hayatımızda tekrar düzen ve mutluluk sağladığınız için, tüm desteğiniz için minnettarım…

Sevgiyle kalın Dandini Kızları…

Filiz KARAKAŞ

 

 

Diğer Dandini Uykucularımız

Bebeğiniz uyumuyorsa çözüm Dandini Uyku Danışmanlığı’nda.

Danışmanlık Paketlerimiz

Siz & bebeğiniz için yeterli ve kaliteli uyku ihtiyaçtır.

Bu program, Dandini Programına ilave olarak eğitime başladığımız ilk günün ilk uyku seansında, GÖRÜNTÜLÜ olarak…

0 – 5 yaş aralığında olup kendi kendine uyumayı bilmeyen, sık uyanan ve tekrar uykuya dönmek için emzirilme, pışpışlanma…

İletişime Geç
İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?