9 – 12 Ay

9 – 12 Ay

Bu aylarda bebekler, sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki gündüz uykusu uyurlar. Hala sık gece uyanmalarının sebebi; yanlış uyku alışkanlıkları olabilir. Sabır ve kararlılıkla bu sorunları çözebilirsiniz.

Bu dönemde uykuyu etkileyen önemli faktörden biri, ayrılık kaygısıdır. Ayrılık kaygısını yoğun yaşayan bebekler, uykuya dalmada zorlanabileceği gibi, uyuma sürelerinde de azalma görülebilir. Bu noktada, bebeğinize, her ayrılışınızda geri geleceğinize dair güven vermeniz önemlidir. Bu aylardaki bebeklerin artık gece beslenme ihtiyacı ortadan kalkar ve geceleri 11-12 saat kesintisiz uyuyabilirler.

Bebeğinizin bu dönemde daha iyi uyumasını sağlamak adına neler yapabilirsiniz?

  1. ayda bebeklerin bir kısmı tek uykuya geçme sinyalleri verebilir. Uykuya geçme süresi uzayabilir, sabah veya öğleden sonra uykularından birine direnebilir ve daha kısa uyumaya başlayabilir. Bu süreç oldukça zordur. İlk zamanlar tek uyku uyuması halinde, akşam uykusuna 18.00 – 18.30 civarında yatırırsanız aşırı yorgunluk oluşmasını engeller ve ihtiyacı olan uykuyu almasını sağlarsınız.
  2. Yine bebeğinizin bedensel gelişiminden kaynaklı devamlı hareket etme isteği, geceleri uyanmalara yol açabilir. Gün içinde bol bol hareket etmesini sağlarsanız, gece bu hareketleri pekiştirme isteğini bir miktar ortadan kaldırabilirsiniz.
  3. Bu dönemde diş çıkarmalar, bebeğinizin hem gündüz hem gece uykularını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Uykuları düzenli olan bebekler, 2-3 gün kadar sıkıntı yaşayıp, daha sonra eski düzenlerine geri dönerler.
  4. Bebeğinizi uyku saatinden önce televizyon, bilgisayar, telefon gibi uyarıcı cihazlardan uzak tutmanızı tavsiye ederiz. Uyku öncesinde, bebeğinizle sakin aktiviteler yapmayı tercih ederseniz, daha iyi ve huzurlu uyumasını sağlayabilirsiniz.
Sizde Uykuculara Katılın

Bebeğiniz uyumuyorsa çözüm Dandini Uyku Danışmanlığı’nda.

Danışmanlık Paketlerimiz

Siz & bebeğiniz için yeterli ve kaliteli uyku ihtiyaçtır.

5 – 36 ay aralığında olup kendi kendine uyumayı bilmeyen, sık uyanan ve tekrar uykuya dönmek için emzirilme, pışpışlan…

Bu program, Dandini Programına ilave olarak eğitime başladığımız ilk günün ilk uyku seansında, görüntülü olarak…

0 – 5 yaş aralığında olup kendi kendine uyumayı bilmeyen, sık uyanan ve tekrar uykuya dönmek için emzirilme, pışpışlanma…

İletişime Geç
İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?