6 Hafta – 3 Ay

6 Hafta – 3 Ay

Bebeğinize sağlıklı uyku alışkanlıkları kazandırmaya başlamak için doğru bir dönemdir. Fakat bu dönemde, gündüz uykularının belli bir düzene oturmasını beklemek zordur. Gündüz uyku süreleri bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. Kimi bebek bir gündüz uykusunda 1,5-2 saat uyurken, kimisi de 30 veya 45 dakika sonra uyanır. Gece uykuları bu dönemde yavaş yavaş düzene girmeye başlar. Bebeğiniz geceleri 5-6 saat kesintisiz uyabilir. Belirli aralıklarla bir düzen içerisinde beslenen bebek, sık sık uyanma ihtiyacı da hissetmeyecektir.

Bebeğinizin bu dönemde daha iyi uyumasını sağlamak adına neler yapabilirsiniz?

  1. Bebeğinize günlük bir düzen oluşturabilirsiniz. Gün içinde beslendiği, uyuduğu, oyun oynadığı saatleri belirleyerek, daha huzurlu ve kaliteli uyumasına yardımcı olabilirsiniz. Bebekler, bir sonraki aşamanın ne olacağını bilirlerse, kendilerini daha güvende ve huzurlu hissederler.
  2. Bebeğinizin uyumasına 10-15 dakika kala başlayacağınız ve ona uyku saatinin geldiğini hatırlatan bir uyku öncesi rutini oluşturabilirsiniz.
  3. Bebeğinizin uyku işaretlerini fark etmek çok önemlidir. Bebeğinizi gün içinde gözlemleyerek, uykusunun geldiğini anlar anlamaz yatağına yatırmalısınız. “Gündüz uyumazsa gece daha iyi uyur” düşüncesi kesinlikle doğru değildir! Bebeğinizin ayına uygun uyanıklık sürelerine dikkat etmeli ve uyku zamanını geçirmemelisiniz.
  4. Bebeğinizin hem gece hem de gündüz uykularını olabildiğince aynı yerde uyumasını sağlayarak, ortama alışmasını ve yalnız olmaktan korkmamasını sağlayabilirsiniz.
  5. Bu dönemde, bebeğinizi uyumak üzereyken yatağına koyarsanız, hem kendi kendine uykuya dalması için ona fırsat verir, hem de yatağına ve odasına alışmasını sağlarsınız. Unutmayın ki bebekler, her alışkanlığı tekrarlar sonucu edinir. İyi uyku alışkanlıklarını ne kadar erken edindirirseniz, bebeğinizin adapte olması da o kadar kolay olacaktır.
Sizde Uykuculara Katılın

Bebeğiniz uyumuyorsa çözüm Dandini Uyku Danışmanlığı’nda.

Danışmanlık Paketlerimiz

Siz & bebeğiniz için yeterli ve kaliteli uyku ihtiyaçtır.

5 – 36 ay aralığında olup kendi kendine uyumayı bilmeyen, sık uyanan ve tekrar uykuya dönmek için emzirilme, pışpışlan…

Bu program, Dandini Programına ilave olarak eğitime başladığımız ilk günün ilk uyku seansında, görüntülü olarak…

0 – 5 yaş aralığında olup kendi kendine uyumayı bilmeyen, sık uyanan ve tekrar uykuya dönmek için emzirilme, pışpışlanma…

İletişime Geç
İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?