6 - 9 Ay

Bu dönemde bebekler, fiziksel olarak hızla büyümeye devam ederler. Bu hızlı büyüme sürecinde, yaşadıkları değişimler (emeklemeye çalışmak, oturmaya başlamak, diş çıkartmak, katı gıdaya geçmek vb.) uyku düzenini olumsuz etkileyebilir. Önceki aylarda kendi kendine uyuma becerisi kazanmış bir bebek, bu dönemi daha rahat atlatacaktır. Bozulan düzeni, önceki rutinlerinize devam ederek yeniden sağlayabilirsiniz. Doktorunuz aksini söylemiyorsa, bu aylarda, bebeğinizin gece beslenme ihtiyacı yavaş yavaş ortadan kalkabilir. Gün içinde de katı gıdalarla birlikte, emzirme sayınız düşebilir

Bebeğinizin bu dönemde daha iyi uyumasını sağlamak adına neler yapabilirsiniz?

  1. Gün içinde uyanık kalma süreleri bebekten bebeğe değişebilir. Bebeğiniz büyüdükçe, gündüz uykularını azaltmak isteyecektir. Bu durumda, uyanık kalabildiği ve uykuya dalma sürelerini iyi gözlemleyerek, bir gündüz uykusunu azaltabilirsiniz. Örneğin gün içinde, 3 kez değil de 2 kez uyuyabilir.
  2. Akşam uykusuna yatış saatini belirlerken, bebeğinizin gün içinde ne kadar uyuduğu ve en son ki gündüz uykusundan kaçta kalktığı önemlidir. Genel olarak yatış saati 18:00-20:00 arasında olmalıdır. Bebeğinizin gün içinde az uyuduğu günler, akşam uykusuna erken yatırmaktan çekinmeyin. Zira geç yatırdığınızda, aşırı yorgunluk nedeniyle gece uyanmaları sıklaşacaktır.
  3. Bebeğinizin odasının, gündüz dâhil olmak üzere, tüm uykularında karanlık olmasını sağlarsanız, bebeğiniz ışıktan rahatsız olmadan daha sağlıklı ve uzun uyuyacaktır.