3 – 6 Ay

3 – 6 Ay

Bebeğinizin, bu zamana kadar yanlış uyku ilişkilendirmelerine sebep olmadıysanız, bu dönemde kendi kendini sakinleştirme becerisi kazanabilmesi ile birlikte size ihtiyaç duymadan uykuya devam edebilmesini sağlayabilirsiniz. Bu aylarda birçok bebek, geceleri 6-8 saat kadar kesintisiz uyuyabilir.

Bebeğinizin bu dönemde daha iyi uyumasını sağlamak adına neler yapabilirsiniz?

  1. Gün içinde uyanık kalma süreleri bebekten bebeğe değişebilir. Bebeğiniz büyüdükçe, gündüz uykularını azaltmak isteyecektir. Bu durumda, uyanık kalabildiği ve uykuya dalma sürelerini iyi gözlemleyerek, bir gündüz uykusunu azaltabilirsiniz. Örneğin gün içinde, 4 kez değil de 3 kez uyuyabilir.
  2. Akşam uykusuna yatış saatini, en son gündüz uykusundan kalktığı saate göre ve akşam 20.00’yi geçirmeyecek şekilde ayarlarsanız, bebeğinizin aşırı yorulmamasını ve gece boyunca daha uzun uyumasını sağlayabilirsiniz. (Akşam yatış saati 18:00-20:00 saatleri arasında olmalıdır)
  3. Bebeğiniz, gece her uyandığında hemen müdahale etmeden önce birkaç dakika beklemenizi öneririz. Aksi halde kendi kendine uykuya dalabileceği halde, yanına gidip onu uyararak, uykusunun kaçmasına neden olabilirsiniz.
  4. Bu dönemde bazı bebekler katı gıdaya geçişin sinyallerini verebilir. Normalde geceleri iyi uyuyan bebeğiniz, 5-6. ay civarında geceleri acıkarak uyanmaya başladıysa, gün içinde aldığı sıvı besin yeterli gelmiyor olabilir. Bu durumda, doktorunuza ek besinlere başlamak için uygun zaman olup olmadığını danışmalısınız.
  5. 4-6. ay civarında, bebeğinizin fiziksel becerilerinin artması gece uykularını etkileyebilir. Geceleri uyanarak, yeni becerilerini deneyimlemek isteyebilir; hatta farklı bir pozisyonda uyandığını fark ederek, korkup ağlayabilir. Bebeğinizin gelişimini iyi gözlemleyerek, bu dönemde uyku düzeninin bozulmaması için önlem alabilirsiniz.
  6. Bu dönemde, kendi kendine uykuya dalma becerisi kazanması ve kendini güvende hissetmesi için bebeğinize bir uyku arkadaşı edindirebilirsiniz. Bu, yumuşak bir ayı, küçük bir battaniye veya kumaş bir mendil bile olabilir. Uyku arkadaşına, sizin kokunuzun sinmesini sağlayarak, bebeğinize kendini güvende hissettirebilirsiniz.
Sizde Uykuculara Katılın

Bebeğiniz uyumuyorsa çözüm Dandini Uyku Danışmanlığı’nda.

Danışmanlık Paketlerimiz

Siz & bebeğiniz için yeterli ve kaliteli uyku ihtiyaçtır.

5 – 36 ay aralığında olup kendi kendine uyumayı bilmeyen, sık uyanan ve tekrar uykuya dönmek için emzirilme, pışpışlan…

Bu program, Dandini Programına ilave olarak eğitime başladığımız ilk günün ilk uyku seansında, görüntülü olarak…

0 – 5 yaş aralığında olup kendi kendine uyumayı bilmeyen, sık uyanan ve tekrar uykuya dönmek için emzirilme, pışpışlanma…

İletişime Geç
İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?